Barové stoličky už dávno nie sú výsadou iba reštaurácií, barov a iných hostinských zariadení, svoje miesto si dokázali získať aj udržať tiež v rade domácností, a to predovšetkým tých, do ktorých z dispozičných dôvodov nemožno umiestniť klasický jedálenský stôl. Hoci sa môže zdať, že výber barových stoličiek je pri zriaďovaní interiéru obyčajnou čerešničkou na torte, opak je pravdou. Aby sa dosiahla optimálna proporcia medzi estetickou a funkčnou stránkou, je potrebné zvážiť niekoľko rôznych aspektov. A o tých si teraz povieme. Ako teda správne vybrať barovú stoličku?

Merajte, merajte a zase merajte

Pri výbere barovej stoličky sa rozhodne nezaobídete bez metra. Ak by ste stoličku vyberali z hľadiska veľkosti iba náhodne, mohlo by sa stať, že by bola pri sedení veľmi nekomfortná a osoby sediace vedľa seba by o seba narážali lakťami či kolenami. Do úvahy je potrebné vziať predovšetkým výšku a dĺžku pultu.

Výška pultu

Výška pultu je pri výbere barovej stoličky na prvom mieste. Na trhu možno nájsť pulty najrôznejších výšok, spoločným rysom však zostáva to, že medzi spodnou hranou pultu a sedákom by mal byť priestor zhruba 20-30 cm. Jednak získate dostatok priestoru k usadeniu sa na stoličke, a jednak si budete môcť pohodlne oprieť o pult lakte.

Najčastejšie sa výška pultu pohybuje v rozmedzí 110-115 cm a výška barovej stoličky býva 75-80 cm. Ak sa nechcete touto problematikou zaoberať, stačí siahnuť po výškovo nastaviteľnej barovej stoličke. Ak sa chystáte nechať si urobiť pult na mieru (či už murovaný alebo drevený či kovový), je dôležité vopred si rozmyslieť tiež to, aké barové stoličky si k nemu budete chcieť zaobstarať - a podľa toho konštrukčné plány upraviť.

Dĺžka pultu

Zabúdať by sa nemalo ani na dĺžku pultu. Tá totiž určuje, koľko stoličiek vedľa seba možno efektívne umiestniť. K zaisteniu dostatočného priestoru pre sedenie je vhodné dodržiavať určité rozostupy medzi stoličkami; najčastejšie je to 55-60 cm. Aj tu platí to, že v prípade na mieru robeného pultu treba tieto skutočnosti dobre zvážiť, aby ste potom nemuseli robiť zbytočné kompromisy.